Zastanawiasz się czym różni się domena od serwera czy hostingu? Nie wiesz dlaczego pomimo zakupu samej domeny internetowej nie będziesz w stanie uruchomić prawidłowo działającej strony internetowej? Czym w ogóle są domeny internetowe, gdzie można rejestrować i na co zwracać uwagę wybierając firmę w której kupujemy domenę? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule. Starałem się używać możliwie najmniej technicznych i skomplikowanych sformułowań oraz przytaczać łatwe do zrozumienia przykłady – mam nadzieję, że mi się to udało.

Domeny internetowe

Upraszczając nieco sprawę, możemy powiedzieć, że adres internetowy, który wpisujemy w przeglądarkę aby otworzyć daną witrynę to właśnie domena internetowa. W przypadku tego serwisu na którym znajdujesz się obecnie domena internetowa to „aleblog.pl”. Składa się ona z dwóch części – nazwa domeny i końcówka. Nazwa domeny to jej pierwsza część znajdująca się przed pierwszą kropką. Może ona składać się z liter, cyfr i znaku myślnika i możemy ją dowolnie wybrać (o ile dana nazwa nie została wcześniej zajęta przez kogoś innego). Najczęściej nazwa domeny to nazwa firmy, instytucji, portalu lub nazwa ogólnie opisująca zawartość strony internetowej znajdującej się pod danym adresem.

Druga część domeny internetowej to końcówka. Tutaj możemy wybierać spośród co najmniej kilkuset opcji. Najbardziej znane w naszym kraju końcówki domen internetowych to – .pl oraz com.pl, ale poza nimi istnieje wiele innych opcji.

Trzeba wspomnieć w tym miejscu, że poza domenami internetowymi możemy mówić też o subdomenach. Będąc właścicielem domeny internetowej możemy w jej ramach tworzyć samodzielnie subdomeny. Hostingi internetowe pozwalają najczęściej na utworzenie nielimitowanej liczby subdomen w postaci „NazwaSubdomeny.NazwaDomeny.pl”. Pamiętaj jednak, że subdomeny może tworzyć tylko właściciel domeny.

Domena internetowa to nie strona czy serwer

Kupując domenę internetową musisz pamiętać że kupujesz tylko coś w rodzaju „nazwy” czy „wirtualnego adresu”, który będzie prowadził do Twojej strony internetowej. O samą stronę i miejsce w którym ją opublikujesz (serwerze) musisz zadbać osobno. Potrzebny będzie Ci hosting lub serwer VPS albo serwer dedykowny jeśli planujesz rozwijać bardzo duży serwis lub sklep internetowy.

Posiadając samą domenę internetową nie będziesz w stanie wyświetlić praktycznie żadnej zawartości. Nie ma ona żadnego wpływu na wygląd strony, szybkość jej wczytywanie i jakikolwiek inne jej elementy.

Rejestracja domen

Na świecie istnieje wiele instytucji i firm, które są odpowiedzialne za prowadzenie rejestru domen. W przypadku domen z polską końcówką „.pl” za prowadzenie rejestru odpowiedzialny jest NASK – Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa. Jest to instytut badawczy znajdujący się w Warszawie. Praktycznie jednak rejestracji domen nie dokonuje się bezpośrednio w NASK, tylko za pośrednictwem partnerów, czyli firm mających podpisane stosowne umowy z NASK. Stąd właśnie wynika różnica w cenie – każda z firm narzuca swoje marże.

„Kup” domenę internetową

Tak jak wspomniałem wcześniej domeny internetowe kupujemy przez pośredników czyli firmy mające podpisane stosowne umowy z instytucjami pełniącymi funkcję rejestru domen. Na co zwrócić uwagę kiedy chcemy kupić domenę internetową? Odpowiedź jest stosunkowo prosta. Ponieważ jak już wiemy domena internetowa pełni tylko funkcję adresu, bez cech wpływających w jakikolwiek sposób na samą stronę, firmy nie są w stanie konkurować praktycznie żadnymi parametrami poza ceną. Warto jednak pamiętać, że opłaty za domeny internetowe wnoszone są w formie pewnego rodzaju abonamentu – to znaczy co rok musimy na nowo opłacać ją na kolejny rok. Dlatego trzeba brać pod uwagę nie tylko cenę samej rejestracji, ale także ceny przedłużeń.

Wiele firm stosuje agresywny marketing polegający na rozdawaniu domen praktycznie za darmo, jednak po roku zmuszeni jesteśmy zapłacić kwotę nawet o kilkaset procent większą niż w wielu innych firmach. Tym sposobem okazuje się, że oszczędzając kilka lub kilkanaście złotych w pierwszym roku tracimy spore sumy w latach kolejnych. Oczywiście możliwe jest przeniesienie po pewnym czasie domeny do innego rejestratora jednak bardzo często zdarza się tak, że o konieczności opłacenia domeny na kolejny rok przypominamy sobie na ostatnią chwilę i nie zdążymy przenieść domeny. Dlatego wybierając firmę w której dokonamy rejestracji naszej pierwszej domeny warto poświęcić chwilę na dokładną analizę opłat i warunków.