Dbamy o karoserię naszego samochodu

Niezależnie od tego czy posiadasz zupełnie nowy samochód prosto w samolotu, czy może Twój pojazd ma już swoje lata, ale nadal dzielnie Ci służy – chyba każdy odpowiedzialny i świadomy kierowca chciałby, żeby jego pojazd jak najdłużej pozostał w dobrej kondycji. Nie tylko pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych i zaskakujących sytuacji w trasie, ale również zredukuje wydatki na ewentualne naprawy. O ile sprawy typowo mechaniczne najczęściej powinniśmy pozostawić ekspertom z dobrego warsztatu samochodowego, o tyle kwestie utrzymania karoserii w dobrym stanie możemy ogarniać we własnym zakresie.

Dobry stan lakieru – bez zarysowań, drobnych wgnieceń, zmatowień, przebarwień czy odprysków nie tylko powozi uniknąć powstawiania ognisk rdzy (które z czasem mogą przerodzić się w poważniejsze uszkodzenia), ale również sprawi, że nasz samochód będzie się zdecydowanie lepiej prezentował wizualnie, co ma wpływ między innymi na cenę za jaką możemy go zbyć przy ewentualnej odsprzedaży. Jak zadbać o stan lakieru we własnym zakresie?

Właściwe mycie i podstawowa konserwacja

Podstawowym i najłatwiejszym, a zarazem przynoszącym najlepsze rezultaty sposobem na utrzymanie lakieru samochodowego w dobrej kondycji jest jego regularne mycie. Ptasie odchody, zanieczyszczone opady, sadza, resztki rozgrzanego asfaltu czy smoły oraz wiele innych czynników na które narażony jest nasz pojazd podczas codziennego użytkowania mogą po pewnym czasie powodować trwałe odbarwienia i uszkodzenia na lakierze. Właśnie dlatego nasz samochód warto umyć przynajmniej raz w tygodniu, a w przypadku mocnego zabrudzenia (na przykład zaparkowanie pod drzewem obleganym przez ptaki) największy brud spłukiwać na bieżąco. Nie powinno z tym być żadnego kłopotu – obecnie nie ma problemu z dostępem do myjni samoobsługowych, gdzie za kilka złotych jesteśmy w stanie skutecznie spłukać najpoważniejsze zabrudzenia, a nawet całkiem dokładnie umyć pojazd.

Mimo iż myjnie samoobsługowe są bardzo praktyczne i doskonale nadaję się do mycia z bieżących zabrudzeń, to nic nie zastąpi dokładnego przetarcia specjalną gąbką lub rękawicą. Warto zaopatrzyć się w minimum dwa wiadra – w jednym będziemy mieli czystą wodę z szamponem, a w drugim będziemy za każdym razem płukali gąbkę lub rękawicę – tak aby piach, drobny żwir, czy inne zanieczyszczenia nie znajdowały się naszym „czystym” wiadrze. W tym miejscu warto zwrócić uwagę, aby do czyszczenia karoserii używać dedykowanych szamponów samochodowych – różnego rodzaju eksperymenty z mydłem, płynem do naczyń czy innymi specyfikami i tak kończą się dużą ilością zacieków i śladów, co powoduje, że ostatecznie musimy umyć pojazd raz jeszcze. Wytarcie na sucho miękkim ręcznikiem z mikrofibry na pewno przyczyni się do tego, że ostateczny efekt będzie jeszcze lepsze. Takie mycie warto wykonywać przynajmniej raz w miesiącu (nie wliczając bieżących myć na przykład na myjni samoobsługowej).

Raz na kilka miesięcy warto zaaplikować wosk. Nawet jeśli nasz szampon posiada wosk, to nic nie zastąpi twardego wosku, nakładanego aplikatorem i rozcieranego mikrofibrą. Prawidłowo nałożony wosk nie tylko poprawi wygląd lakieru, ale również będzie chronił przed promieniowaniem UV, sprawi, że łatwiej będzie zmywać brud z samochodu, a nawet może stanowić pewną barierę ochronną przed tymi najdrobniejszymi zarysowaniami.

Listwy, nakładki i folie ochronne

W celu uniknięcia nieco mocniejszych uszkodzeń warto stosować elementy mechaniczne w postaci różnego rodzaju nakładek czy folii ochronnych, które obecnie bez problemu kupimy w Internecie czy zamówimy w lepszym sklepie motoryzacyjnym. Najczęściej używane są one do zabezpieczenia najbardziej narażonych miejsca jak na przykład zderzaki, drzwi, progi, rant klapy bagażnik czy tylny zderzak przy komorze załadunkowej.

Elementy takie jak listy czy nakładki wykonane są z bardzo estetycznych i dobrej jakości materiałów jak na przykład wysokiej jakości tworzywa lub stal chromowana. W wielu przypadkach nie tylko doskonale zabezpieczają, ale jednocześnie są świetnym elementem dekoracyjnym, poprawiającym wygląd samochodu. Koszt tego typu akcesoriów to przeważnie od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, co biorąc pod uwagę ceny za nawet najprostsze naprawy lakiernicze czy blacharskie jest bardzo atrakcyjną kwotą. Zwłaszcza, że montaż tych nakładek jest bardzo prosty i po dokładnym zapoznaniu z instrukcją można go spokojnie wykonać we własnym zakresie.

Wyżej opisałem dwa proste w zastosowaniu, ale bardzo skuteczne sposoby na dbanie o lakier samochody, a co za tym idzie w dużej części stan całego nadwozia. Trzeba zdawać sobie sprawę, że w naszym klimacie nawet najdrobniejsze zadrapanie powłoki lakierniczej może zmienić się w ognisko rdzy na tyle poważne, że obejmie elementy konstrukcyjne pojazdu. Właśnie dlatego warto dbać o stan karoserii. Ponadto dobrze utrzymany i wolny od rdzy samochód z pewnością będzie więcej wart na rynku wtórnym.