Czy masz dość wracania do domu, w którym panuje bałagan i nieład? Czy masz wrażenie, że nigdy nie uda Ci się uporać z nieporządkiem? Stworzenie bezstresowego środowiska domowego nie musi być trudne. Przy odrobinie planowania i wysiłku możesz uporządkować swój dom i uporządkować panujący w nim chaos. Oto kilka wskazówek, które mogą okazać się pomocne.

Zidentyfikuj miejsca w swoim domu, które powodują u Ciebie stres

Życie w zagraconej lub niezorganizowanej przestrzeni może wywołać stres, zwłaszcza gdy starasz się pogodzić pracę z obowiązkami rodzinnymi. Dlatego ważne jest, by poświęcić trochę czasu na zidentyfikowanie w Twoim domu miejsc, w których panuje największy bałagan i ustalenie strategii, która pozwoli utrzymać je w ryzach. W moim przypadku blat w mojej kuchni jest zdecydowanie jednym z takich miejsc i dlatego regularnie usuwam z niego pocztę, zbieram naczynia i inne przypadkowe przedmioty, które się tam gromadzą. Podobnie moja szafa jest kolejnym źródłem stresu, ponieważ często wygląda dosłownie jak gdyby przeszło w niej tornado. Właśnie dlatego staram się skupiać szczególnie na tych dwóch miejscach. Postaraj się znaleźć dwie – trzy takie przestrzenie w Twoim domu i w najbliższym czasie dołóż starań aby utrzymać w nich ład i porządek.

Opracuj plan porządkowania i sprzątania tych miejsc

Trudno jest zachować porządek, zwłaszcza gdy w Twoim domu lub miejscu pracy zaczyna panować chaos. Najlepszym sposobem walki z tym jest stworzenie planu i trzymanie się go. Wyznacz sobie pewne zadania na różne dni, takie jak wynoszenie śmieci, porządkowanie półek czy pozbywanie się niepotrzebnych przedmiotów. Wykorzystaj etykiety na pojemnikach i szufladach, aby ułatwić sobie organizację i trzymać się planu. Możesz się nawet zmobilizować, wyznaczając nagrody za wykonanie każdego zadania – może to być posiłek w ulubionej restauracji lub zakup czegoś z listy życzeń. Kluczem jest konsekwentne organizowanie obszarów objętych planem, tak by pozostały one uporządkowane przez cały czas.

Przypisz przedmioty do konkretnych pomieszczeń

Utrzymanie porządku w każdym pokoju w domu może być zarówno trudne jak i czasochłonne, ale wysiłek włożony w porządkowanie i upewnienie się, że każdy przedmiot leży w wyznaczonym dla niego miejscu naprawdę daje satysfakcję i poczucie ulgi. Odkładanie na swoje miejsce wszystkiego, co nie przynależy do danego pomieszczenia, pozwala uniknąć chaosu. Poświęcenie czasu na odłożenie rzeczy na swoje miejsce po użyciu nie tylko poprawia organizację, ale także pomaga zaoszczędzić czas, ponieważ nie trzeba będzie ich szukać gdy znów będą potrzebne. Nie będziesz już tracił czasu na grzebanie w szufladach i półkach w poszukiwaniu czegoś, co powinno być odłożone wcześniej.

Oddaj lub sprzedaj rzeczy, których już nie potrzebujesz

Wielu z nas prowadzi zabiegany tryb życia, a brak czasu to ogromny sprzymierzeniec bałaganu i chaosu . Zamiast pozwalać przedmiotom zajmować miejsce w naszym domu lub biurze, świetnym sposobem na odzyskanie tej przestrzeni jest przekazanie tych przedmiotów dalej sprzedającej je lub po prostu rozdając. Możesz to zrobić za pomocą aplikacji do sprzedaży online lub przekazać je lokalnym organizacjom charytatywnym. W ten sposób nie tylko uporządkujesz swoje otoczenie, ale także zmienisz życie kogoś, kto potrzebuje przedmiotów, których już nie używasz.

Stwórz harmonogram sprzątania i trzymaj się go

Ustalenie harmonogramu sprzątania może wydawać się na początku kłopotliwe, ale w rzeczywistości jest dość łatwe i pozwoli Ci zaoszczędzić mnóstwo czasu. Kiedy już ustalisz, jakie zadania należy wykonać w poszczególne dni tygodnia, łatwo będzie podzielić wszystko na prostsze do opanowania, mniejsze części. Mając spójny plan w domu lub w miejscu pracy, zyskasz kilka dodatkowych godzin, które możesz wykorzystać na relaks lub bardziej skomplikowane zadania, które wcześniej mogły umknąć uwadze. Tak, poświęcenie czasu na stworzenie rutyny wymaga wysiłku – ale ten jeden prosty sposób będzie miał ogromny wpływ na twoje codzienne życie i pomoże utrzymać porządek.

Każdego dnia poświęć trochę czasu na relaks w nowo zorganizowanym i wolnym od stresu środowisku domowym

Mówi się, że czysty pokój to czysty umysł. Teraz, kiedy twój dom jest czysty i dobrze zorganizowany, a co za tym idzie wolny od stresu, powinieneś poświęcić trochę czasu każdego dnia, aby się zrelaksować i docenić środowisko, które stworzyłeś. W końcu ważne jest, by nasz zewnętrzny świat odzwierciedlał nasz wewnętrzny. Poświęcenie kilku chwil na wyciszenie się pomoże Ci poczuć się bardziej związanym z otaczającymi Cię ludźmi, samym sobą i swoim domem – to prawdziwy stan relaksu, który może przynieść wiele korzyści. Wygospodaruj więc trochę czasu, ciesz się przestrzenią, wycisz swój umysł i ciało i czerp przyjemność z korzyści jakie może przynieść Ci lepiej zorganizowana i uporządkowana przestrzeń w Twoim domu.

Znajdując czas i energię na uporządkowanie przestrzeni w których mieszkamy czy pracujemy pozwoli Ci na nowo odkryć ich potencjał. Podejmując takie kroki, jak zidentyfikowanie obszarów, które powodują u ciebie stres, i trzymając się harmonogramu sprzątania, będziesz w stanie uczynić swój dom oazą relaksu. Dodatkowo nie zapominaj, że dobrze jest pozbyć się rzeczy, które nie są Ci już potrzebne, np. starych ubrań czy nieużywanych drobnych sprzętów AGD. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, spróbuj wyznaczyć sobie mniejsze, łatwiejsze do osiągnięcia cele i robić jeden mały krok po drugim, aż osiągniesz ostateczny sukces: bezstresowe środowisko domowe pełne relaksu i radości.