Transportowanie roweru samochodem

Wyjeżdżasz z całą rodziną na wakacje i chcecie zabrać ze sobą rowery? Może masz ochotę wybrać się z rowerem na ciekawe trasy, oddalone spory kawałek od Twojego domu i w tym celu musisz przetransportować go samochodem? Chcesz skorzystać z usług serwisu rowerowego który ma bardzo dobre opinie, jednak znajduje się zbyt daleko aby jechać tam Twoim jednośladem? Można wymienić dziesiątki powodów które sprawiają, że konieczny staje się przewóz roweru samochodem, a poniżej opiszę kilka najpopularniejszych sposobów i postaram się wymienić ich zalety oraz wady.

Wewnątrz pojazdu

Jeśli posiadamy samochód typu kombi lub hatchback to po złożeniu tylnej kanapy bez problemu powinniśmy zmieścić rower wewnątrz naszego pojazdu. Może okazać się, że konieczne będzie odkręcenie przedniego koła, jednak obecnie większość jednośladów posiada wygodne szybkozamykacze lub osie które możemy wykręcić kluczem imbusowym który znajdziemy w najbardziej podstawowych zestawach narzędzi. Jest to rozwiązanie najtańsze, bo nie wymaga zakupu żadnych dodatkowych akcesoriów, jednak posiada szereg wad.

Transportując rower wewnątrz samochodu tracimy automatycznie możliwość korzystania z tylnej kanapy, a co za tym idzie jest to rozwiązanie możliwe do zastosowania najczęściej w przypadku tylko dwóch osób. Łatwo też uszkodzić nasz pojazd – przy wkładaniu możemy przypadkowo zahaczyć o lakierowany zderzak lub jakiś plastik wewnątrz i zrobić rysę, która okaże się niemożliwa do usunięcia. Łatwo ubrudzić tapicerkę na przykład smarem.

Trzeba podkreślić, że jest to najmniej bezpieczny sposób na przewożenie roweru – w przypadku nawet drobnej kolizji lub chociażby gwałtownego manewru rower może przemieszczać się po samochodzie i zrobić nam krzywdę. Koniecznie powinniśmy umocować go w trwały sposób taśmami transportowymi. Trzeba mieć świadomość, że przy ewentualnej kontroli Policja ma prawo wystawić mandat kiedy stwierdzi, że transportowany rower jest niewystarczająco dobrze zabezpieczony i stwarza zagrożenie dla kierowcy lub pasażerów. Właśnie z uwagi na kwestie bezpieczeństwa stanowczo odradzam ten sposób przewożenia.

Uchwyty rowerowe na bagażnik dachowy

Specjalne uchwyty rowerowe montowane na bagażnik dachowy samochodu są stosowane od bardzo wielu lat i nadal jest do świetny sposób transportu roweru. Bez problemu przewieziemy w ten sposób trzy rowery, a nierzadko widuje się samochód z przytwierdzonymi do dachu czterema jednośladami, jednak w tym przypadku koniecznie musimy sprawdzić jaka jest dopuszczalna waga ładunku na transportowanie którego pozwala nasz bagażnika dachowy. W przypadku czterech rowerów możemy ją przekraczać.

Trzeba pamiętać, że kupując same uchwyty nie będziemy mieli do czego ich zamontować. Konieczne jest posiadanie tak zwanego bagażnika bazowego lub belek w przypadku samochodu wyposażonego w relingi dachowe.

Ten sposób transportu również nie jest wolny od wad. Przede wszystkim do zamontowanie roweru na dachu konieczne jest jego podniesienie i to na całkiem sporą wysokość. Dlatego osoby słabe fizycznie mogą mieć z tym pewien problem. Ponadto podczas jazdy ładunek umieszczony na dachu stawia opory powietrza i powyżej pewnej prędkości może powodować hałas docierający do wnętrza kabiny. W moim odczuciu nie jest to bardzo uciążliwe, jednak warto o tym wspomnieć.

Platformy rowerowe na hak holowniczy

Zyskującym coraz większą popularność rozwiązaniem są platformy rowerowe montowane na hak holowniczy. Pozwalają one na przewóz nawet czterech rowerów (w zależności od modelu jaki wybierzemy). Nie wymagają dużej siły fizycznej od użytkownika, bo w celu poprawnego zamontowana roweru musimy podnieść go jedynie na wysokość kolan. Podczas jazdy stawiają zdecydowanie mniejszy oporów powietrza i powodują mniejszy hałas niż ma to miejsce w przypadku uchwytów na bagażniku dachowym. Konieczne jest jednak posiadanie haka holowniczego w naszym samochodzie.

Decydując się na platformę warto wybrać model, który pozwala na szybkie odchylenie platformy, dzięki czemu chcąc dostać się do bagażnika samochodu nie będzie konieczny całkowity jej demontaż. Warto pamiętać o kwestiach prawnych – najczęściej konieczne będzie zamontowanie tablicy rejestracyjnej na platformie oraz przede wszystkim podłączenie wymaganego oświetlenia, bo w zdecydowanej większości przypadków rower będzie zasłaniał te elementy, co nie tylko naraża nas na konsekwencje ze strony Policji, ale przede wszystkim jest po prostu niebezpieczne dla nas i innych uczestników ruchu.

To jaki sposób transportu roweru wybierzemy zależy od naszych potrzeb i wymagań, jednak niezależnie czy zdecydujemy się na uchwyty przytwierdzane do bagażnika dachowego, czy platformę mocowaną na hak holowniczy, zawsze korzystajmy z produktów dobrych firm, co zdecydowanie zwiększy bezpieczeństwo nie tylko przewożonych rowerów, ale również nasze oraz innych uczestników ruchu. Koniecznie korzystajmy z rozwiązań które posiadają zamki zabezpieczające i wykonane są z wysokiej jakości materiałów. Tylko w ten sposób możemy liczyć na bezstresową podróż, bez obaw o uszkodzenie naszego samochodu lub roweru.

Zdaję sobie sprawę, że na rynku dostępne są jeszcze inne rozwiązanie pozwalające na przewóz roweru, jednak ja skupiłem się na tych, które według moich obserwacji są najchętniej wybierane przez kierowców.